Будьте в курсі усіх новин, встановивши додаток CREDO для Chrome. За допомогою цього додатка Ви не пропустите жодної події.

 
Закрити
 • Святий Йоан, апостол і євангеліст

  Римо-катол.: 27 грудня (свято)

  Греко-катол.: 21 травня, 9 жовтня

   

  Святий Йоан був пророк, теолог і містик. Новий Завіт згадує його так часто, що всього на другому місці після св.Петра. Син Зеведея і Саломеї, він був братом Апостола Якова-Старшого. Належав до учнів Йоана Хрестителя. Певно, володів особливими особистими якостями, бо був близьким учнем як Хрестителя, так і пізніше – Ісуса. Про його близькість до Хрестителя свідчить те, що саме він та св.Андрій перебували над Йорданом разом із Хрестителем, коли хрестився Ісус, і стали свідками слів про Боже засвідчення Ісуса як Месії (див. Йн 1, 35-40).

  Йоан був рибалкою середнього достатку: мав власного човна й сіті. Дехто твердить, що він постачав рибу до столу первосвященика, завдяки чому був знайомий зі сторожею і міг ввести св.Петра у внутрішній двір первосвященикового дому, коли судили Ісуса. Євангелія занотовують присутність св.Йоана біля Ісуса у найважливіші моменти, такі як Преображення на горі Табор та конання в Гетсиманському саду.

  Прізвисько «Боанергес», тобто «сини грому», Ісус дав Якову і Йоану, синам Зеведеєвим. Можливо, це пов’язане з їхнім різким характером: саме Йоан висловив образу від того, що іменем Христовим виганяє бісів той, хто «не ходить» з їхньою спільнотою, поривався «звести з неба вогонь» на самарянське поселення, в якому не прийняли Ісуса з учнями на нічліг тощо. Яків і Йоан хотіли для себе «високих посад» в очікуваному царстві Христа.

  Цьому Апостолу Ісус довірив з хреста свою Матір під опіку (це, між іншим, є євангельським доказом того, що Марія більше не мала дітей – на противагу деяким єресям. Якби в Неї була хоч одна дитина, крім Ісуса, то за юдейським законом вона б мала опікуватися матір’ю, і Христос не мав би потреби передавати опіку над Нею комусь іншому).

  Йоан названий Богословом, бо він назвав Христа Словом Божим. Написав Євангеліє, три Послання і своє Одкровення. Після успіння Матері Божої подався в Ефес. Зазнав переслідувань, як інші християни, за імператора Доміціана, вижив після тортур (отрути і киплячої олії), помер у засланні на о.Патмос. Відійшов у вічність за часів імператора Траяна (98–117), маючи майже 100 років. Єдиний з Апостолів, хто не зазнав мученицької смерті.

  В іконографії св.Йоан представлений як Апостол похилого віку, інколи як юнак у туніці й плащі, рідко як рибалка. Найчастіше його зображають у сценах, що ілюструють тексти Святого Письма: він – одна з центральних постатей на Останній Вечері, він під Хрестом обік Марії, при успінні Богородиці, на Патмосі, в оточенні своїх апокаліптичних видінь. Атрибути: диякон Прохор, якому св.Йоан диктує текст; сувій, голуб, келих з Гостією, келих вина і вуж, котел з оливою, орел на лікті або в ногах, сім кар апокаліпсису.

   


  © Copyright «CREDO» 2012.
  Повне або часткове використання матерiалiв тільки за наявності гіперпосилання на на www.credo-ua.org. Передрук у друкованих ЗМІ або будь-яке інше комерційне використання матеріалів «CREDO» можливе лише з письмового дозволу редакції.

   

   

  CREDO
  При цитуванні або використанні будь-яких матеріалів гіперпосилання на CREDO обов'язкове.  Будь ласка, проголосуйте за цю статтю:
  Середня оцінка: 4,53, Проголосувало: 45
  Loading...
  Позначки:, ,

  Номер нашого рахунку в ПриватБанку 5168 7423 4714 4010
  Підтримати CREDO
  Виберіть суму
    грн/місяць
  CREDO — сайт і часопис для читачів, які хочуть жити свідомою вірою. Якщо Вам подобається те, що ми робимо, долучайтеся до збору коштів для праці редакції. Ми цінуємо кожен внесок!

  Слідкуйте за оновленнями CREDO в улюбленій соцмережі!
  Ми є в Фейсбуці, ВК та Твіттері.
  Підпишіться на розсилку
  А тут можна замовити наші футболки

  Читайте також

  Думки, висловлені користувачами сайту в коментарях, не відображають позицію редакції.
  Якщо Ви зауважили помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter, щоб повідомити редакцію.

  Система Orphus