Будьте в курсі усіх новин, встановивши додаток CREDO для Chrome. За допомогою цього додатка Ви не пропустите жодної події.

 
Закрити
 • Чи був старим Йосиф-Обручник?

  Йосиф і Марія

  Чи був він старим, чи молодим? Більшість знаних нам статуй та образів представляють св. Йосифа як старого чоловіка з сивою бородою, який узяв під опіку Марію, постановивши тримати до Неї таку дистанцію, з якою лікар підносить немовля з колиски.

  Вочевидь ми не маємо жодного історичного підтвердження віку св. Йосифа. Деякі апокрифічні тексти представляють його як старого чоловіка, Отці Церкви з IV століття досить жорстко дотримувалися цієї легенди. Художник Гвідо Рені так само вчинив, представляючи св. Йосифа як старця із сивим волоссям.

  Але коли ми пробуємо поглибити підстави того, чому християнське мистецтво має представляти св. Йосифа як старого, то відкриваємо, що його вік мав би краще оберігати дівочість Марії. Таким ось способом вкралося припущення, що старість є кращим опікуном дівочості, ніж молодість. І таким ось способом мистецтво неусвідомлено зробило Йосифа чоловіком чистим і непорочним через його вік, а не з огляду на чесноти. Так само можна би припустити, ніби найкращим способом показати, що людина ніколи не могла би вкрасти, було би представлення її без рук; це припущення ігнорує факт, що чоловіки старшого віку також можуть мати недозволені прагнення, не тільки молодь. Сусанну в саду спокушували старі чоловіки. Але, що більше, представлення св. Йосифа старим робить так, що він постає перед нами як чоловік, у якого не залишилося достатньо багато життєвих сил, а не як той, хто панував над ними з огляду на Бога і Його святі наміри. Показувати Йосифа чистим тільки тому, що його тіло зазнало старіння, це якби хтось вихваляв гірський потік, який уже пересох. Церква не висвячує на священика такого чоловіка, якому бракує життєвих сил. Церква прагне чоловіків, які мають що в собі опановувати, а не тих придушених, які не мають у собі енергії і не потребують «загнуздання». Не інакше і з Богом. Крім того, здоровий глузд велить вірити, що наш Господь волів би мати названим батьком когось, хто був спроможний нести жертву, а не того, хто був би до неї примушений.

   

  За матеріалами: Архиєпископ Фултон Дж. Шін, «The World’s First Love», 1952 р.

   

  CREDO
  При цитуванні або використанні будь-яких матеріалів гіперпосилання на CREDO обов'язкове.  Будь ласка, проголосуйте за цю статтю:
  Середня оцінка: 4,63, Проголосувало: 40
  Loading...
  Позначки:, ,

  Номер нашого рахунку в ПриватБанку 5168 7423 4714 4010
  Підтримати CREDO
  Виберіть суму
    грн/місяць
  CREDO — сайт і часопис для читачів, які хочуть жити свідомою вірою. Якщо Вам подобається те, що ми робимо, долучайтеся до збору коштів для праці редакції. Ми цінуємо кожен внесок!

  Слідкуйте за оновленнями CREDO в улюбленій соцмережі!
  Ми є в Фейсбуці, ВК та Твіттері.
  Підпишіться на розсилку
  А тут можна замовити наші футболки

  Читайте також

  Думки, висловлені користувачами сайту в коментарях, не відображають позицію редакції.
  Якщо Ви зауважили помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter, щоб повідомити редакцію.

  Система Orphus